RDWorks

Podstawy przygotowywania programów na laser CO2


Instalacja RDWorks

Rozpoczniemy od instalacji RDWorks. Jest to oprogramowanie często dodawane do ploterów laserowych i tam możemy przygotować programy na laser, gdzie określimy parametry obróbki. Instalacja jest standardowa, więc nie powinna sprawić problemów.


Przygotowanie projektu w QCAD

QCAD to system CAD 2D. Pierwsze skojarzenie z takimi systemami to rysunek techniczny i projekty inżynierskie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tego typu systemach przygotowywać projekty na laser, które często są projektami typowo ozdobnymi.

Ja jestem przyzwyczajony do systemów CAD i dużo łatwiej mi się w nich odnaleźć niż w programach graficznych.

QCAD występuje w trzech wariantach:

  • QCAD Professional
  • QCAD CAM
  • QCAD CE

QCAD Professional to typowy system CAD 2D, w którym możemy tworzyć rysunki 2D. Dla mnie ogromną zaletą jest możliwość wczytywania i zapisywania plików SVG. Wiele darmowych grafik jest zapisanych w tym formacie i często korzystam z tej opcji.

QCAD CAM to QCAD Professional z modułem CAM, w którym dodatkowo możemy przygotować programy obróbkowe na maszyny CNC. Ale jeżeli chodzi o projektowanie to wszystko wygląda tak jak w wersji QCAD Pro. Ja korzystam z tej wersji, ponieważ czasami potrzebuję wygenerować prosty program na frezarkę. A QCAD CAM ma małe wymagania sprzętowe i można korzystać z tego systemu nawet na starszych i słabszych komputerach.

QCAD CE to w pełni darmowy wersja QCAD. Jest udostępniony na licencji Open Source. Nie ma tylu opcji co QCAD Pro, ale proste projekty możemy tej wersji wykonać.

Gdybyś chciał dowiedzieć się więcej na temat pracy w QCAD to zapraszam do szkolenia "QCAD dla początkujących"

A tak wyglądało przygotowanie projektu wzornika


Przygotowanie programu na laser w RDWorks

RDWorks to oprogramowanie często wykorzystywane do przygotowywania programów na plotery laserowe CO2. Co prawda, RDWorks ma możliwość rysowania prostych geometrii, ale zdecydowanie lepiej i wygodniej jest wykonywać projekty graficzne w zewnętrznych aplikacjach.

Jak już mamy plik z takim projektem (tak jak w tym przypadku, wykonany w QCAD w formacie DXF) to przygotowanie programu na laser jest szybkie i łatwe.
Ogranicza się do określenia rodzaju pracy lasera, określania parametrów pracy i kolejności wykonywania poszczególnych warstw.


Poniższe wideo przedstawia podstawy pracy w RDWorks.


Cięcie na laserze

Projekt był wykonany na ploterze laserowym CO2 50W bez modyfikacji i bez dodatkowego nadmuchu. Materiał to sklejka brzozowa.

Ploter dobrze radzi sobie ze sklejką 3 mm (nie miałem jeszcze potrzeby żeby pracować na grubszej).

Częściej wykorzystuję sklejkę topolową i ta sklejka tnie się dużo szybciej i dużo łatwiej niż brzozowa. W dodatku nie kojarzę czy kiedykolwiek cięcie sklejki topolowej się nie udało przez sęki albo przez puste obszary pomiędzy warstwami. Co w przypadku sklejki brzozowej zdarza się regularnie (mimo pracy na sklejce klasy 1, sporadycznie klasy 1/2). No i opalenia są zdecydowanie mniejsze.