Co to jest FreeCAD?


FreeCAD to w pełni darmowy system CAD 3D. We FreeCAD możesz zacząć projektować własne modele 3D praktycznie od razu.


Przejdź na oficjalną stronę FreeCAD https://www.freecadweb.org/downloads.php


Wybierz i pobierz plik instalacyjny odpowiedni dla swojego systemu operacyjnego, a następnie przeprowadź instalację.


Instalacja FreeCAD przebiega standardowo. Jednak jeżeli chcesz to możesz zapoznać się z materiałem na YouTube w jaki sposób to zrobić:

Pobieranie i instalacja FreeCAD

Wiesz co jest najlepsze?

Aby pobrać i zainstalować FreeCAD nie musisz nawet podawać swojego maila. Po prostu - pobierasz, instalujesz i możesz zacząć tworzyć własne modele 3D.


FreeCAD to pełnoprawny system CAD 3D


FreeCAD to pełnoprawny, parametryczny system CAD 3D. Jest darmowym odpowiednikiem takich systemów jak SolidWorks, Autodesk Inventor i podobnych.

FreeCAD, tak jak inne systemy CAD 3D, jest systemem do projektowania raczej technicznego, niż artystycznego. We FreeCAD zaprojektujesz części użytkowe, części maszyn i urządzeń, ale np. projektowanie postaci czy figurek będzie ciężkie lub niemożliwe.


We FreeCAD możesz również przygotować techniczne rysunki 2D na podstawie zaprojektowanego modelu 3D. Jak i możesz przygotować złożenia części składające się z kilku różnych, pojedynczych modeli.


FreeCAD to oprogramowanie dające naprawdę duże możliwości.


Czy FreeCAD jest lepszy niż SolidWorks (i inne płatne systemy CAD 3D)?


Rozpatrywanie w kategorii lepszy czy gorszy to kwestia często indywidualna. To co dla jednej osoby podoba się w SolidWorks, dla drugiej będzie przeszkadzało. Dla jednej osoby SolidWorks będzie idealny, a dla innej to FreeCAD będzie najlepszym systemem CAD 3D.

Jednak chcąc być obiektywnym nie mogę powiedzieć, że FreeCAD jest lepszy niż SolidWorks. Odstawiając cenę oprogramowania na bok to jednak SolidWorks jest systemem łatwiejszym w nauce, z bardziej przyjaznym i intuicyjnym interfejsem i jest systemem z większymi możliwościami w rękach zwykłego użytkownika.


Jednak według mnie nie powinno porównywać się oprogramowania nie uwzględniając jego ceny. A to robią często osoby, które same nie muszą płacić za oprogramowanie (bo np. pracodawca płaci i nie interesuje ich to czy oprogramowanie na siebie zarobi czy nie).

Będąc właścicielem małej firmy lub będąc inżynierem na etacie, ale chcącym dorobić trochę po godzinach, łapiąc dodatkowe zlecenia, może być ciężko wydać jednorazowo kilka lub kilkanaście tysięcy złotych na system CAD 3D.

W takich sytuacjach gdzie jednorazowy wydatek kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na oprogramowanie CAD jest duży, zazwyczaj system CAD jest narzędziem przydatnym, ale nie jest do końca niezbędny. Są to m.in. sytuacje typu "byłoby łatwiej gdybyśmy taki system mieli, ale bez tego też jakoś dajemy radę".

W takich przypadkach zamiast "jakoś dawać radę" warto zainteresować się oprogramowaniem w pełni darmowym.


Może się okazać, że darmowy system CAD 3D jakim jest FreeCAD będzie w zupełności wystarczający do naszych potrzeb


Tak jak pakiet MS Office ma swoje darmowe odpowiedniki, tak jak programy graficzne mają swoje darmowe odpowiedniki, tak i specjalistyczne systemy CAD 3D mają swój odpowiednik w postaci FreeCAD.


FreeCAD jest rozwijany i udostępniany na licencji Open Source. Oznacza to, że jest to w pełni darmowe oprogramowanie, które może być wykorzystywane do celów zarobkowych - w pełni legalnie!


A możliwości do pewnego stopnia skomplikowania projektu są takie same lub przynajmniej podobne jak w płatnych, drogich systemach CAD 3D.


Jeżeli rozważasz zakup oprogramowania CAD 3D lub chcesz w ogóle sprawdzić czy takie oprogramowanie będzie odpowiednie, możesz zacząć od FreeCAD.


A tego jak zacząć we FreeCAD dowiesz się w kilkadziesiąt minut z darmowych materiałów na moim kanale na YouTube


Zacznij od podstaw i przygotuj swój pierwszy model 3D we FreeCAD i zobacz jakie to proste!


Pamiętaj, że FreeCAD to oprogramowanie specjalistyczne, dlatego jeżeli coś Ci nie wyjdzie za pierwszym razem to się nie zniechęcaj tylko spróbuj kolejny raz :)


Co dalej?

A jeżeli FreeCAD Ci się spodoba i zechcesz dowiedzieć się więcej możesz skorzystać z mojego szkolenia FreeCAD Podstawy modelowania 3D (kliknij w link i sprawdź zawartość szkolenia).

Szkolenie jest płatne, ale zawiera informacje przedstawione krok po kroku, w sposób usystematyzowany i jest tam znacznie więcej informacji niż w moich filmach na YouTube.


Zapisz się do newslettera Akademii CAD CAM i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami!