Darmowy system CAM – czy istnieje?
Darmowy system CAM – czy istnieje?
Co to jest system CAM?
Na początku zacznijmy od tego, czym jest system CAM. Chociaż, jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie, czy istnieje darmowy system CAM, to zapewne wiesz, co to jest.
Jednak wyjaśnijmy krótko, o co chodzi.
System CAM to oprogramowanie wspierające pracę programisty obrabiarek CNC. To oprogramowanie, które znacznie ułatwia przygotowanie produkcji. Głównym celem stosowania CAMów jest przygotowywanie programów obróbkowych na obrabiarki CNC, czyli obrabiarki sterowane numerycznie.
Nie jest to jedyna droga na przygotowanie programu obróbkowego na obrabiarkę CNC.
Jednak wykorzystanie oprogramowania CAM do zaprogramowania obrabiarki CNC jest sposobem mającym bardzo dużo zalet.
Na co pozwala oprogramowanie CAM w programowaniu CNC?
Oprogramowanie CAM pozwala na robienie programów obróbkowych na podstawie geometrii CAD. Zarówno CAD 2D, jak i CAD 3D. Programy obróbkowe na obrabiarki CNC przygotowujemy w środowisku graficznym — czyli prosto mówiąc — dużo robimy, klikając myszką. W skrócie działa to tak, że importujemy geometrię CAD do systemu CAM, następnie wybieramy strategię obróbkową, której chcemy użyć, wybieramy narzędzie obróbkowe, określamy parametry obróbki, wskazujemy geometrię lub jej fragment i klikamy generuj.
Te kroki prowadzą do otrzymania uniwersalnej ścieżki narzędzia. Uniwersalnej pod tym względem, że tworząc projekt CAM, tworzymy ten projekt na określony typ obrabiarki, a nie na konkretną obrabiarkę.
Oznacza to, że na podstawie jednego projektu CAM, możemy przygotować programy obróbkowe na różne obrabiarki określonego typu. Na przykład, na podstawie jednego projektu możemy wygenerować program obróbkowy na 3-osiowe frezarki z różnymi układami sterowania.
Sprawa z programowaniem obrabiarek z poziomu programu CAM jest nico bardziej złożona, ale celem powyższego opisu było ogólne nakreślenie, jak to wygląda.
Czy każdy może z tego korzystać?
Jeżeli wiesz mniej więcej, o co chodzi, w programowaniu maszyn CNC to wiesz, że powyższy opis brzmi bardzo optymistycznie (w innych artykułach opisuję to bardziej szczegółowo). Jednak taka jest prawda i wypowiadając się w pozytywnym tonie, chcąc trochę pochwalić systemy CAM, tak z grubsza można to opisać. I nie ma co zaprzeczać, programy CAM do maszyn CNC, znacznie ułatwiają ich programowanie.
Nie oznacza to, że do ich obsługi możemy posadzić pierwszą lepszą osobę.
Korzystanie z tego typu programów (czy to programy CAD, czy CAM, czy zintegrowane rozwiązania CAD CAM) wymaga wiedzy technicznej, zarówno ogólnej, jak i specjalistycznej.
Oczywiście tego można się nauczyć i nie musisz od razu być ekspertem, aby korzystać ze specjalistycznego oprogramowania. Wszystko można stopniować.
Możesz mieć podstawową wiedzę i robić proste programy i z czasem zdobywać wiedzę i umiejętności i robić coraz bardziej skomplikowane projekty.
Podobnie jest programami. Są proste rozwiązania do prostych zastosować i bardzo złożone do skomplikowanych zastosowań.
Komercyjne i darmowe rozwiązania do maszyn CNC
Oprogramowanie CAM możemy podzielić na wiele różnych sposobów. Od zastosowań, przez funkcjonalność. Jednak tutaj skupimy się na podziale na rozwiązania komercyjne i rozwiązania darmowe.
I wspomnę tylko, że jest bardzo duży wybór komercyjnych rozwiązań, ale skupimy się na rozwiązaniach darmowych.
A właściwie na jednym z niewielu (albo jedynym, ale nie mam 100% pewności) darmowym programie, który może być wykorzystywany bez ograniczeń zarówno hobbystycznie, jak i komercyjnie.
A mowa o FreeCAD.
FreeCAD – w pełni darmowy program CAM
FreeCAD to w pełni darmowe oprogramowanie do modelowania 3D z modułem CAM do przygotowywania ścieżek narzędzia i programów obróbkowych. Możemy tutaj projektować w 3D, przygotowywać rysunki 2D na podstawie modelu 3D i robić programy obróbkowe na frezarki CNC (w pewnym zakresie, ale możemy).
Funkcjonalność CAM jest w zakresie frezowania 2.5-osiowego ( sprawdź co to takiego). Czyli możemy przygotować operacje obróbkowe, między innymi, takie jak:
- planowanie (czyli frezowanie dużych, płaskich powierzchni),
- obróbka konturów,
- obróbka kieszeni,
- wiercenie,
- grawerowanie.
Są to podstawowe operacje frezowania, ale mimo tego są bardzo często wykorzystywane. A w wielu przypadkach, za pomocą tych operacji, możemy wykonać całe zlecenie.
Co więcej, we FreeCAD możemy kompleksowo przygotować całe zlecenie. Możemy zrobić model 3D, na podstawie modelu 3D możemy przygotować dokumentację wykonawczą 2D i na podstawie modelu 3D możemy dodać ścieżki narzędzia, na podstawie których wygenerujemy program obróbkowy na frezarkę CNC.
Możemy również przeprowadzać symulację obróbki w środowisku graficznym, co może być przydatne, aby wstępnie ocenić jej poprawność.
FreeCAD ma wbudowane postprocesory, czyli takie programy, które tłumaczą ścieżki narzędzia na kod zrozumiały dla maszyny, na obrabiarki sterowane za pomocą m.in. Mach3, LinuxCNC czy Grbl. Są też postprocesory generujące programy obróbkowe na obrabiarki sterowane za pomocą Fanuc czy Heidenhain (jednak tego nie testowałem)
Jeżeli chodzi o Mach3, LinuxCNC czy Grbl to Są to układy sterowania bardzo często wykorzystywane w półprofesjonalnych i hobbystycznych frezarkach CNC. A programy obróbkowe na te układy sterowania są praktycznie zgodne ze standardem g-code. Więc z dużym prawdopodobieństwem będą zgodne z innymi układami sterownia, które również są zgodne ze standardem ISO.
Darmowe wersje testowe — tutaj nie ma czegoś takiego
FreeCAD nie posiada wersji testowej. Każdy może zainstalować pełną, w pełni funkcjonalną wersję programu.
FreeCAD można pobrać bezpłatnie i nawet nie trzeba podawać adresu email. Po prostu FreeCAD możesz pobrać i zainstalować na dowolnej liczbie komputerów. Licencja jest wieczysta i kiedy chcesz, możesz korzystać z najnowszej wersji programu (a jak potrzebujesz, to możesz używać starszych wersji — pełna dowolność). Od rozpoczęcia pracy dzieli Cię dosłownie kilka kliknięć.
FreeCAD ma polską wersję językową, ale jak potrzebujesz, to można swobodnie przełączać się pomiędzy polską a angielską wersją językową (lub inną, np. niemiecką).
Mamy ogromną dowolność korzystania z FreeCAD i każdy inżynier, zawodowiec czy hobbysta odnajdzie coś dla siebie w tym ciekawym programie.
Szkolenie FreeCAD CAM Podstawy programowania CNC
Opanowanie interfejsu i metodologii pracy wymaga trochę czasu. Każdy, kto ma odrobinę doświadczenia, jest w stanie samodzielnie opanować obsługę tego programu. Jednak samodzielna nauka wiążę się z tym, że może pojawić się frustracja i niepotrzebne nerwy.
Jeżeli chcesz przejść bez większych nerwów przez początkowy etap nauki i chcesz ten etap skrócić to możesz skorzystać z mojego szkolenia FreeCAD CAM Podstawy programowania frezarek CNC.