estlcam program do frezarki cnc

Estlcam – tani lub darmowy program do frezarki CNC

Estlcam — Programowanie frezarek CNC

Rynek programów, w których możemy zaprogramować frezarkę CNC, czyli będąc bardziej precyzyjnym — systemów CAM, w których możemy przygotować programy obróbkowe na frezarki CNC, jest całkiem duży.

Mamy wybór pomiędzy darmowymi, tanimi, drogimi i bardzo drogimi rozwiązaniami.

Dzisiaj chciałbym skupić się na jednym z takich systemów CAM, który jest bardzo tani (w porównaniu do innych systemów tej klasy) lub może być wykorzystywany bezpłatnie.

Estlcam — system CAM za 3 stówki

Estlcam to oprogramowanie klasy CAM, z którego można korzystać bezpłatnie i jedynym ograniczeniem jest to, że podczas generowania programu obróbkowego trzeba chwilę zaczekać. Z każdym generowanym programem licznik rośnie o 1 sekundę i dochodzi do 3 minut (tak mi się wydaje, bo nie udało mi się dotrzeć do tego etapu). Oprogramowanie bez tego ograniczenia kosztuje $49. Jest to kwota, która jest raczej w zasięgu każdego posiadacza frezarki CNC.

Jeżeli generujemy kilka programów dziennie lub na szybko musimy wprowadzić jakieś poprawki, to trzyminutowy czas oczekiwania, za każdym razem na wygenerowanie programu obróbkowego, po paru dniach może być droższy, niż koszt licencji.

Licencja Estlcam

Jeśli chodzi o licencję, to autor oprogramowania określa warunki licencji w taki sposób, że z wersji testowej możemy korzystać tak długo, jak chcemy. W przypadku wykupienia licencji i zastosowań niekomercyjnych możemy tej licencji użyć na kilku różnych (ale swoich) komputerach (np. w biurze i w warsztacie).

A jeżeli chodzi o zastosowania komercyjne, to tutaj mamy ograniczenie do jednej stacji roboczej.

I z oprogramowania możemy korzystać bez ograniczeń czasowych.

Autor programu zaznacza, że Estlcam może być wykorzystywany komercyjnie, ale oprogramowanie jest opracowane do zastosowań hobbystycznych i jest opracowane dla małych frezarek CNC do użytku amatorskiego.

Powyższe informacje zaczerpnąłem z licencji, którą trzeba zaakceptować podczas instalacji oprogramowania. Więc można się z tym zapoznać samodzielnie.

Czym różni się wersja płatna Estlcam od darmowej?

Podsumowując, wersja płatna Estlcam, różni się od wersji darmowej tym, że nie trzeba czekać na wygenerowanie programu obróbkowego. To może się wydawać drobnostką, ale po pewnym czasie, a zwłaszcza przy regularnym korzystaniu z programu, może to być irytujące. Jeżeli chodzi o możliwości, to wersja darmowa ma pełną funkcjonalność.

Ogólnie te warunki korzystania z programu są bardzo w porządku.

A w czasach oprogramowania w dostępie subskrypcyjnym, gdzie regularnie trzeba płacić abonament to może być to ciekawa propozycja. O ile oczywiście funkcjonalność programu będzie dla nas wystarczająca.

I tym samym przechodzimy do krótkiego omówienia funkcjonalności tego produktu.

Możliwości Estlcam

W Estlcam możemy przygotowywać programy obróbkowe na 3-osiowe frezarki CNC. Jest całkiem rozbudowany moduł obróbki 2.5-osiowej i mocno uproszczony (ale do zastosowań amatorskich wystarczający) moduł obróbki 3D.

Frezowanie 2,5-osiowe

Jeżeli chodzi o strategie frezowania 2.5D, to mamy tutaj dostępne podstawowe strategie frezowania, jak obróbka kieszeni, obróbka konturów, obróbka i wiercenie otworów czy grawerowanie. Czyli w miarę kompleksowo możemy wykonać programy obróbkowe na frezowanie 2,5-osiowe.

W tym przypadku pracujemy na podstawie geometrii 2D, czyli geometrii utworzonej w systemie CAD 2D. Mogą to być na przykład pliki DXF lub SVG.

Działa to mniej więcej tak, że wybieramy narzędzie, wybieramy strategię obróbki i wskazujemy kontur, na podstawie którego zostaną wygenerowane ścieżki narzędzia. I na podstawie ścieżek narzędzia i parametrów obróbki generujemy program obróbkowy.

Czasami praca na plikach 2D bywa wymagająca, bo trzeba samemu określać głębokości frezowania, ale jeżeli posiadamy rysunek 2D z wymiarami lub model 3D, na którym możemy podejrzeć wymiary, to jest to duże ułatwienie. Jednak jeżeli bierzemy pod uwagę zastosowania hobbystyczne lub półprofesjonalne, to zazwyczaj sami przygotowujemy projekt do obróbki i wtedy wiemy, co i jak chcemy obrabiać. A jeżeli wykonujemy coś usługowo, to raczej otrzymujemy dokumentację wykonawczą, chociażby prosty rysunek techniczny.

Frezowanie 3-osiowe

Strategie frezowania 3 osiowego, są uproszczone. Co prawda mamy do dyspozycji frezowanie zgrubne i wykończeniowe, ale liczba dostępnych ustawień jest bardzo mała. I o ile w przypadki zastosowań przemysłowych byłoby to znaczącym ograniczeniem, tak w przypadku zastosowań hobbystycznych i półprofesjonalnych może być to w zupełności wystarczające, a mała liczba parametrów do ustawienia może być zaletą.

W tym przypadku pracujemy na plikach STL (popularne są np. płaskorzeźby). Działa to mniej więcej tak, że wczytujemy model 3D. Określamy czy chcemy przygotować obróbkę zgrubną, czy wykończeniową, czy obie na raz. Wybieramy narzędzia do poszczególnych obróbek. Wybieramy kształt ścieżek narzędzia (do wyboru trzy rodzaje — równolegle, prostopadle lub waterline, czyli coś w rodzaju odwzorowywania kształtu) i generujemy program obróbkowy.

Równoległe lub prostopadłe ścieżki narzędzia, to jest to strategia wierszowania, która jest powszechnie wykorzystywana do obróbki elementów typu płaskorzeźby lub innych dekoracyjnych przedmiotów. 

Moim zdaniem, możliwości w stosunku do ceny są ogromne. A dla wielu hobbystów, czy małych warsztatów będzie to wystarczające.

Sterowanie maszynami CNC

Kolejną funkcjonalnością, o której tylko wspomnę, bo sam z niej nie korzystam, jest możliwość sterowania frezarkami CNC. Estlcam możemy używać jako sterownik obrabiarki. Niestety w tym zakresie się nie wypowiem, bo nie korzystam z funkcji kontrolera, a jedynie z możliwości systemu CAM, czyli z możliwości przygotowywania programów obróbkowych na frezarki CNC.

Do obsługi frezarki wykorzystuję Mach3 lub Grbl. I na razie nie czuję potrzeby, aby to zmieniać.

Dostępne postprocesory

Przechodzimy do kolejnej istotnej kwestii. Samo przygotowanie ścieżek narzędzia to dopiero pierwszy etap w przygotowywaniu programu obróbkowego na obrabiarkę CNC. Jest to bardzo istotny i kluczowy etap. A kolejny etap to wygenerowanie takiego programu, który będzie zrozumiały przez układ sterowania maszyny. I za to odpowiada postprocesor.

Mamy tutaj możliwość generowania programów obróbkowych na najbardziej popularne układy sterowania hobbystycznych i półprofesjonalnych frezarek CNC. Czyli między innymi możemy generować programy na frezarki CNC obsługiwane przez Mach3, Grbl czy LinuxCNC. Są to frezarki, których posiadacze najczęściej potrzebują programów tanich lub darmowych. Bo jeżeli kupujemy frezarkę za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, lub sami budujemy maszynę w podobnej cenie, to raczej ciężko jest wydać drugie tyle na komercyjne oprogramowanie, z którego możliwości raczej nie skorzystamy ze względu na ograniczenia konstrukcyjne maszyny. To znaczy, możemy korzystać z drogich i komercyjnych programów, ale często w zakresie podobnym, na jaki pozwalają nam tanie lub darmowe programy i może być nam bardzo ciężko, wykorzystując półprofesjonalną maszynę, zarobić na drogie, komercyjne oprogramowanie.

Ja cieszę się, że są dostępne tanie i darmowe programy, bo to otwiera wielu dróg dla hobbystów, majsterkowiczów i małych firm.

Szkolenie Estlcam

Jeżeli ten program Cię zaciekawił i chcesz dowiedzieć się więcej na temat przygotowywania programów obróbkowych na frezarki CNC i chcesz skrócić proces nauki obsługi programu, to zachęcam Cię do udziału w moim szkoleniu.

Możesz oczywiście spróbować nauczyć się tego sam. Wiele informacji znajdziesz w internecie, ale z wiedzą dostępną w internecie jest tak, że ona jest. Jest jej bardzo dużo. Na pewne tematy więcej, na inne mniej. Problem z tym jest taki, że ta wiedza jest porozrzucana, bez struktury i najczęściej po angielsku.

Po prostu przedstawiam Ci moją propozycję sposobu, w jaki możesz ułatwić sobie zdobywanie wiedzy i myślę, też, że skorzystanie ze szkolenia może zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.

Szkolenie jest w formie lekcji wideo. Co oznacza, że uczysz się, kiedy chcesz, we własnym tempie i każdą lekcję możesz przerobić kilka razy.

Więcej informacji o szkoleniu znajdziesz tutaj — Programowanie frezarek CNC w Estlcam.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *